Detalji događaja
- subota | 19.10.2024.
- 20:00 - 21:15
- Sinagoga, Jevrejska 9, Novi Sad
Nomus 2024.
Dirigent: Karol KISIEL
Program: Nova lica tradicije
Ulaznice za koncert prodaju se od petka 20. septembra, u Muzičkoj omladini Novog Sada (Katolička porta 2, tel. 021/452-344), radnim danima od 9h do 14h kao i na dan koncerta od 18h do 20h u holu Sinagoge.
On-line rezervacije i kupovina karata (uplata na račun) na linku: OVDE
Cena karte: 1.000 dinara
***
Nova lica tradicije je muzički program koji je inicirao, pokrenuo i osmislio dirigent Karol Kisjel, prevashodno da bi tradicionalni instrument – bilgorajsku suku, predstavio publici, ali u kontekstu viđenja savremenih stvaralaca. Tako su pozvani kompozitori iz Poljske, Srbije i Letonije – Ana Roclavska Musjalčik, (Anna Rocławska-Musiałczyk) naša Aleksandra Vrebalov i Ugis Praulinjš (Uģis Prauliņš) da napišu dela za suku i vokalni oktet, a kroz njihovu kreativnost i inspirativne kompozicije, pokazalo se da ovaj nedavno rekonstruisni instrument ima mnogo toga neistraženog, neobičnog i lepog da daruje današnjem radoznalom slušaocu.
Bilgorajska suka je ušla u koncertne dvorane u Poljskoj i širom sveta zahvaljujući Mariji Pomjanovskoj, izvanrednoj i svestranoj poljskoj umetnici, multiinstrumentalistkinji, vokalnoj interpretatorki i kompozitorki. Pre trideset godina, zajedno s dvoje kolega – Andžejem Kučkovskim i Evom Dahlig Turek, uspešno je rekonstruisala izumrle stare poljske gudačke instrumente kao što su bilgorajska suka, pločka violina i mjelečka suka (koji svoja imena duguju poljskim gradovima Bilgoraju, Plocku i Mjelecu).
Objavila je do sada čak 27 kompaktnih izdanja s autorskom muzikom, kao i aranžmanima tuđih dela, od kojih su mnogi osvojili prestižna nacionalna i međunarodna priznanja. Tokom dosadašnje karijere priredila je brojne uspešne solističke koncerte u čuvenim dvoranama širom sveta. Svirala je zajedno s muzičkim velikanima današnjice kao što su Jo Jo Ma, Januš Olejničak, Gil Goldstin, Gonzalo Rubelkaba, Branford Marsalis, Kaihan Kalhor ili Husein Alizadeh.
Zaslužna je za otvaranje katedre za etno muziku na Muzičkoj akademiji „Kšištof Penderecki“ što je između ostalog omogućilo mladim muzičarima da uče sviranje na suki.
Autorka je nekoliko publikacija o rekonstrukciji instrumenata, kao i prvog priručnika za sviranje na rekonstruisanim starim poljskim žičanim instrumentima. Komponuje muziku za pozorišne predstave i filmove. Direktorka je Međunarodnog festivala „Cross-Culture“.
Dobitnica je značajnog broja eminentnih nacionalnih i međunarodnih nagrada i priznanja
Karol Kisjel je studirao na Muzičkoj akademiji u Gdanjsku, zatim na Visokoj muzičkoj školi u nemačkom Libeku i na Estonskoj muzičkoj i pozorišnoj akademiji u Talinu. Doktorirao je dirigovanje 2020. godine.
Dobitnik je brojnih stipendija i priznanja, pretežno iz oblasti nauke i folklornog nasleđa.
Podjednako je posvećen ranoj i savremenoj muzici koju neguje kroz izvođaštvo. Od 2015, kao dirigent i umetnički direktor Vokalnog ansambla „Simultaneo“, osvaja nagrade na nacionalnim i međunarodnim takmičenjima i učestvuje u nizu umetničkih događaja širom Poljske, kao i u Estoniji, Finskoj i na Islandu.
Sarađuje često sa savremenim kompozitorima. Predaje na Muzičkoj akademiji „Stanislav Monjuško“ u Gdanjsku i radi kao profesor na Fakultetu umetnosti Univerziteta Varminsko-mazurijskog vojvodstva u Olštinu. Karol Kisjel je osnivač i predsednik Fondacije „Polyhymnia“, osnovane s ciljem popularizacije rane i savremene muzike.
„Simultaneo“ je ansambl koji je pretežno fokusiran na izvođenje rane, posebno renesansne i barokne muzike, ali i savremenih kompozicija.
Otvoren je za stilski raznolike žanrove, pa publika na njihovim koncertima može da čuje pravoslavnu duhovnu muziku, različite svetovne kompozicije, folklorne pesme poreklom iz Estonije ili francuske šansone.
Grupa „Simultaneo“ okuplja talentovane pevače koji su razvili svoje vokalne veštine na studijama solo pevanja ili zahvaljujući bogatom iskustvu stečenom u renomiranoj Horskoj zajednici „Tri-City“.
Do sada je ansambl nastupao na pojedinačnim koncertima, ali i festivalima rane muzike u Poljskoj i izvan njenih granica.
Redovno sarađuje s poznatim poljskim instrumentalistima, kao i ansamblima koji izvode i ranu i savremenu muziku.